Bryndáček je nízký sval na pupku a v těle zvířete ho je jen kolem dvou kil. Má hrubá vlákna a je středně mramorovaný tukem. Jelikož je tento sval potřeba k dýchání, je bryndáček velmi prokrvený a na talíři šťavnatý. Ideální volba, pokud máte rádi výraznou až „krvavou“ chuť masa. Je považován za nejkrvavější steak hned po veverce a oponce a chutná podobně.
Jeho lehce infantilní název převzali řezníci Našeho masa z francouzštiny. „Francouzsky se mu říká steak bavette d’aloyau. Bryndáček připomíná i svým lehce zaobleným tvarem a tím, že je nízký,“ vysvětluje František Kšána z Našeho masa. Možná vám bude povědomé anglické označení flap steak.
Ugrilujete z něj perfektní šťavnatý steak. Pozor, pečte ho medium rare nebo medium, ne rare nebo well done, to by byl tuhý. Grilujte jej nejlépe v celku. Hotový steak krájejte proti vláknu na proužky, vynikne tak jeho struktura s hrubými vlákny. Pokud si na bryndáčku pochutnáváte poprvé, nelekněte se – vytéká z něj opravdu hodně šťávy. K výraznému masu sedne výrazná omáčka – zkuste třeba chimichurri podle kuchařů z Kantýny. V mexické kuchyni z bryndáčku dělají fajitas a další dobroty, skvělý je i dušený na víně. Bryndáček je partie bez kosti, a proto se perfektně hodí na mokré zrání neboli zrání ve vakuu, kde se nechá ležet minimálně 32 dní.