Facebook Instagram

Holubička

2374
9. května 2019 Autor: Klára Kvitová

O holubičce se říká, že je to maso starých řezníků, které je učili bourat ještě starší řezníci, a mladí kluci ho už dneska skoro neznají. Přitom je to velmi žádaný kus, a to po celém světě!

Holubičku mě naučil bourat táta. Dneska se setkávám s tím, že ji mladí vyučení kluci vůbec neznají. A takový je to krásný kus masa! Je uložený v zadní části těla zvířete mezi velkým a malým ořechem,“ vysvětluje František Kšána z Našeho masa.

Jak tomu u řeznických názvů bývá, i tady řezníci uplatnili svou fantazii, a dokonce i smysl pro romantiku. Holubička totiž svým trojúhelníkovým tvarem připomíná holubí křídlo.

V Amase ji bourají z jalovic a volů, a proto má rovnoměrně husté mramorování. Díky tukovému krytí je často srovnávána s květovou špičkou. Steak z holubičky je úžasně křehký, protože jako sval není na těle zvířete tolik namáhaný, vyniká výraznou chutí.

Dobré vědět:

  • Anglicky název je tri-tip, v Brazílii holubičku ochutnáte jako maminhu.
  • Sval má trojúhelníkový tvar, takže připomíná holubí křídlo.
  • Je hustě mramorovaný, má křehkou strukturu, tukové krytí a výraznou chuť.
  • Jde o oblíbenou součást brazilského churrasca.
Na steaky i grilování v celku
„Holubička má tukové krytí, takže se hodí na pečení v celku. Já z ní rád dělám rostbíf. Výborná je ale i jako klasický steak,“ doporučuje František.

V Amase nechávají holubičku stařit na zadní čtvrti 50 a více dnů, případně zraje ve vakuu minimálně 32 dnů. 

Kam na nákup?

Maso a uzeniny z Amasa koupíte v řeznictvích Naše maso v Dlouhé ulici 39, v Kantýně v ulici Politických vězňů 5, obojí v Praze 1. Anebo nakupujte online.

Jak nakrájet krkovici na plátky

Načíst další článek...