Facebook Instagram

Jak při grilování uhasit plameny

15. června 2023 Autor: Klára Kvitová

Taky patříte k těm, kteří panikaří, když jim na grilu pod masem vzplanou plameny? Po vodě už nesahejte – máme pro vás jednoduchý trik, jak to zvládnout s grácií.

Popel je při grilování cenný pomocník, rozhodně ho nevyhazujte. Vychladlý popel se vám totiž bude hodit, až bude potřeba zmírnit žár grilu,“ radí šéfkuchař Čestru Pavel Brichzin a ukazuje na kovové kýble, ve kterých pod grilem v Čestru skladují kila popela.

Jakmile gril dohoří, nechte ho úplně vyhasnout. Až popel zcela vychladne, prosijte ho nebo z něj vylovte poslední větší nevyhořelé kusy. „V Čestru vždycky ráno prosijeme všechno, co v grilu zbylo. Velké nevyhořelé kusy posuneme dopředu a zasypeme novým uhlím. Necháme ho rozhořet a rovnou zasypeme popelem. Doma to můžete udělat stejně – jakmile budou uhlíky žhavé, hned je posypte trochou popela. Žár se zmírní a uhlíky budou mít teplotu tak akorát na grilování,“ popisuje Pavel celý postup.

Už žádné hašení vodou

Popel se vám bude hodit i v průběhu grilování – kdykoli vám do grilu ukápne tuk, a tak vyskočí plameny, sundejte rošt a plamen uhaste hrstí popela. Nebojte se, uhlíky neuhasíte zcela. Pokud vám připadá, že hřejí málo, pořádně je prohrábněte. Žár zesílí. 

Popel můžete využít také při rozdělení grilu na zóny s různou intenzitou žáru. Na části s vysokým žárem steaky ugrilujte a pak je nechte na kraji odpočinout.

Hodily by se vám další užitečné triky? Klikněte na záložku Grilování – najdete tam nejen rady, ale třeba i tipy na ty správné partie masa na gril.

Mohlo by vás zajímat
Jak grilovat na dřevěném uhlí?

Taktiky, které se v praxi osvědčily profesionálním kuchařům. Vše od výběru uhlí až po závěrečný „úklid“.

Více zde

 

Zajistěte si vstup na univerzitu grilování!

Zajistěte si vstup na univerzitu grilování!

Tipy od šéfkuchařů, perfektně ugrilované steaky, nápadité omáčky i přílohy! To vše váš naučí šéfkuchaři a řezníci z Ambiente v pražském centru Um! Vyberte si kurz, který z váš udělá vyhlášeného hostitele!

Jak se hodnotí kvalita wagyu

Načíst další článek...