Facebook Instagram

Řeznická zmijovka

772
7. ledna 2020 Autor: Klára Kvitová Foto: Honza Zima

Kostkovaná košile, zástěra a zmijovka – takhle vypadá typický český řezník. Pátrali jsme po tom, kde se charakteristická pokrývka hlavy vzala, a zjistili jsme překvapivé věci!

Vlněná čepka s klikatým vzorem k řezníkům neodmyslitelně patří už odpradávna. Nosí ji hlavně na zabijačkách a v bourárnách, aby je chránila před mrazem. V poslední době ji můžete vídat i jako originální módní doplněk ve městech. V Česku ji vyrábí kloboučnická firma Tonak už od padesátých let. Jak se k nám tahle ikonická pokrývka hlavy dostala a odkud pochází její vzor? Budete překvapeni!

Rakousko-Uhersko, nebo Řecko?

Existuje hned několik teorií, odkud se vzaly zmijovky. Jedna z nich tvrdí, že se nosily už za Rakouska-Uherska. Druhá nejde tak hluboko ho historie a říká, že zmijovku do Česka „zavlekli“ Řekové, kteří sem přišli po druhé světové válce. Byla jim tady zima, a tak si pořídili čepice. Aby si aspoň trochu připomněli rodný kraj, jako vzor zvolili klikatou čáru, která odkazuje k antickým ornamentům.

Více než polovina zmijovek míří do Afriky

Čepice je vyrobena z hřejivé vlny a vyrábí se ve třech vzorech – Triton, Talia a Tina. V osmdesátých letech vznikaly i jiné varianty, vždy ale byla zachována klikatá linka. U nás je k dostání jen vzor Triton. Další dva se vyrábějí výhradně na vývoz do Nigérie a Senegalu. Do těchto končin totiž putuje více než polovina čepic, které Tonak ročně vyrobí. 

Ano, slyšíte dobře! „Zmijovky jsou v těchto afrických zemích hodně oblíbené, protože tam mají velké teplotní výkyvy a v noci může i mrznout. Když Tonak nabízel partnerským prodejcům různé vzory, u Afričanů měly největší ohlas Talia a Tina, a tak je vyrábíme speciálně pro ně,“ vysvětluje Klára Šugárková z marketingu Tonaku.

Mohlo by vás zajímat
10 + 1 zabijačková pochoutka, kterou musíte vyzkoušet

Od mozečku po kopýtko!

Více zde

Takhle to funguje už od padesátých let. Už se neví, jak to celé začalo, nabízí se však vysvětlení, že zalíbení Afričanů v českých zmijovkách mohlo vzniknout během socialistické spolupráce jednotlivých zemí. Zmijovky se ostatně nosily i v bývalém Sovětském svazu. 

Až 93 % vlny

Proč jsou tak oblíbené u řezníků, dodnes nikdo pořádně neví. Možná si řezníci zkrátka vybrali to nejteplejší, co se tehdy dalo sehnat. Materiál totiž tvoří hlavně vlna, její podíl je až 93 %. 

Záhadou zůstává i to, proč u řezníků vede zrovna modrá barva. Dnes tyto čepice v Tonaku vyrábějí ve dvanácti barevných provedeních. Jejich odběrateli jsou nejen pamětníci a lidé z profesí, pro které je zmijovka typická, ale čím dál častěji taky mladí z měst. 

Ukázkovou přehlídku zmijovek můžete vidět na zabijačkách v Lokálech – konkrétní data najdete tady nebo v našem kalendáři.

Vysoká roštěná pečená v celku

Načíst další článek...