Facebook Instagram

Řeznické nože

938
20. srpna 2019 Autor: Klára Kvitová Foto: Jakub Dohnálek Video: WeAre productions, s.r.o

V profesionální kuchyni se říká, že kuchař bez vlastní sady nožů není kuchař. Nože si nepůjčují, investují do nich nemalé peníze a vzorně o ně pečují. Jak to mají řezníci? Zeptali jsme se v Našem mase a zjistili, které nože nejvíc využijí.

„U nás v krámě používáme tři základní typy nožů. První z nich je vykosťovací – dlouhá špičatá jehla. Některé jsou rovné, jiné zase trochu zahnuté do šavle. Hodí se na hrubé bourání velkých kusů, protože s nimi krásně objedete kost,“ popisuje řezník František Kšána.

Další v řadě je nůž odblaňovací – ten je mnohem delší, ale stejně pružný. Ideální nástroj na odstraňování blan a kůže, protože pod ni zajede raz dva.

Mohlo by vás zajímat
Jak nakrájet maso na steak

Napoví směr svalového vlákna!

Více zde

„Nůž porcovací je naopak pevnější, dlouhý a hezky široký, abyste s ním jedním řezem ukrojili dlouhý rovnoměrný plátek,“ vysvětluje František a přidává ještě jednoho nepostradatelného pomocníka ocílku

Ta je pro řezníky stejně důležitá jako nůž, bez ní by neuřízli nic. Nůž se na ní nebrousí, nenahradí tedy profesionální práci brusiče, ale spolehlivě díky ní vytáhnete neboli oživíte ostří. Přetažením nože na ocílce začíná den snad každý kuchař i řezník. Ostří pak oživuje během celého dne.

Pořád nevíte, který nůž si pořídit? Přijďte se zeptat přímo řezníků do Našeho masa, rádi vám pomůžou s výběrem. 

 

Wagyu, poklad z Japonska chovaný v Čechách

Načíst další článek...