Facebook Instagram

Salsiccia

9357
11. října 2019 Autor: Klára Kvitová Foto: Marek Kučera

Kvalitní maso a sůl. Úspěch oblíbené klobásky tkví v takto obyčejné kombinaci. Jak se tahle světová lahůdka dostala na pult českého řeznictví Naše maso? Mistr řezník František Kšána nám povyprávěl, jak se to všechno seběhlo.

V jednom televizním pořadu jsem se potkal s italským šéfkuchařem Andreou Accordim z restaurace Allegro hotelu Four Seasons. Tam se mě zeptal, jestli v řeznictví děláme salsicciu, a protože jsem to do té doby nikdy nezkoušel, domluvili jsme se, že spojíme síly,“ vzpomíná František Kšána z Našeho masa.

Andrea mi přinesl svůj rodinný recept, já podle něj nakombinoval maso a vytvořili jsme čerstvou klobásku, kterou od nás pak Allegro dlouhodobě odebíralo. To mi dělalo velkou radost, i když jsem musel salsiccie vyrábět potají, protože mému tátovi, se kterým jsem měl tenkrát krám, se nelíbilo, že nás nějaký Ital učí dělat klobásy,“ směje se František.

Čerstvé a kvalitní maso je základ

Na čerstvých klobáskách si pochutnávali už ve starém Římě a dodnes se vyrábějí po celém světě podle tísíců receptů. Základ ale zůstává nahrubo namleté nebo nasekané maso a sůl. Podle té ostatně dostala salsiccia název sůl se latinsky řekne salsus. V Čechách se do čerstvých klobásek často přidává ještě víno, pivo, různé vnitřnosti a koření.

Dobré vědět:

  • Salsiccia je čerstvá klobáska z nahrubo nasekaného masa a soli.
  • Grilujte ji medium, zůstane hezky šťavnatá.
  • V Našem mase se vyrábí v několika variantách vepřová, hovězí, jehněčí i telecí.
  • Grilujte ji na pánvi či grilu, pečte v troubě nebo sloupněte střívko a vnitřek přidejte do rizota či těstovin. Nakrájená na kolečka je dobrá i na pizze.

V Našem maso dávají přednost čisté variantě jen se solí a pepřem, aby vynikla přirozená chuť masa. Kvalita masa je zásadní. Důležité je namíchat správný poměr libového a tučného to jsou ty bílé kousíčky, kterými je salsiccia charakteristická,“ vysvětluje František. V Našem mase dělají několik variant vepřovou, hovězí, telecí i jehněčí. Dejte si jejich variaci a porovnejte rozdíly.

Mohlo by vás zajímat
Vinná salsiccia z Našeho masa

Zkuste na Vánoce něco nového!

Více zde

Krátce ji opečte nebo dejte třeba do rizota

A proč je salsiccia užší než jiné čerstvé klobásy? Důvod je praktický lépe se s ní pracuje a rychleji se propeče. V Našem mase volí stupeň propečení medium, klobáska tak zůstává šťavnatější. Opečte ji na pánvi, na grilu nebo v troubě. 

Úspěch bude mít v rizotu, těstovinách i na pizze. Střívko podélně rozřízněte , stáhněte a vnitřek opečte na pánvi,“ radí František.

Sůl jako přírodní zvýrazňovač chuti

Načíst další článek...